18-19 серпня 1991 року в Радянському Союзі розпочався державний переворот, який увійшов в історію як “серпневий путч”.
Ця подія стала однією з найважливіших у процесі розпаду СРСР і мала значні наслідки для України та всього пострадянського простору.
Путч був організований групою високопосадовців, які називали себе Державним комітетом з надзвичайного стану (ДКНС). До їхнього складу входили представники військових, КДБ та партійного керівництва, які були незадоволені політикою реформ, що проводив Михайло Горбачов. Вони прагнули зупинити процеси демократизації та зберегти СРСР у його колишньому вигляді.
18 серпня Горбачов був фактично ізольований на дачі в Криму, а в Москві путчисти оголосили про введення надзвичайного стану, заборону мітингів і демонстрацій, а також про контроль над засобами масової інформації. Однак, спроба путчу зіткнулася з масовим опором як з боку громадян, так і з боку деяких державних структур. Найбільший спротив був у Москві, де тисячі людей вийшли на вулиці на підтримку демократично обраної влади.
Завдяки рішучій позиції президента РРФСР Бориса Єльцина та масовій підтримці з боку населення, путч вже через три дні, 21 серпня, зазнав невдачі. Михайло Горбачов повернувся до влади, але його позиції були значно ослаблені, а вплив на політичну ситуацію в країні різко зменшився.
Для України серпневий путч став важливим каталізатором процесу здобуття незалежності. Події в Москві продемонстрували, що централізована влада СРСР більше не здатна контролювати ситуацію в республіках. В Україні зросли настрої національного самовизначення, і вже 24 серпня 1991 року Верховна Рада України проголосила Акт про незалежність, що стало ключовим кроком на шляху до створення незалежної української держави.
Серпневий путч мав значний вплив на подальший хід історії. Він прискорив розпад Радянського Союзу, який офіційно припинив своє існування 26 грудня 1991 року. Для України це стало початком нової ери – ери незалежності, державотворення та інтеграції у світове співтовариство. Путч також став важливим уроком для всього світу про те, що спроби насильницького збереження старих порядків приречені на невдачу, якщо народ прагне до свободи та демократії.
Сьогодні серпневий путч є символом кінця епохи тоталітаризму і початку нового шляху для багатьох країн, включно з Україною, яка змогла використати цей момент історичної кризи для утвердження власної незалежності.
Пропонуємо переглянути відео від ТОЖ /@otozh, в якому змістовно розкрито передумови та наслідки події для України.