21 серпня 1968 року війська країн Варшавського договору, на чолі з Радянським Союзом, увійшли до Чехословаччини, поклавши край реформаторському руху, відомому як «Празька весна». Це трагічна подія стала одним із ключових моментів холодної війни та символом придушення демократичних змін у Східній Європі.
«Празька весна» розпочалася у січні 1968 року, коли Олександр Дубчек став першим секретарем Комуністичної партії Чехословаччини. Дубчек прагнув побудувати «соціалізм із людським обличчям» – провести низку політичних і економічних реформ, які б надали громадянам більше свобод і розширили демократичні права. Серед ключових вимог руху були скасування цензури, більша автономія підприємств, дозволення багатопартійної системи та посилення громадянських прав.
Однак ці ініціативи викликали тривогу у керівництва СРСР та інших країн соціалістичного табору, які побоювалися, що успіх «Празької весни» призведе до поширення демократичних змін на всю Східну Європу, підриваючи владу комуністичних режимів.
21 серпня 1968 року близько 200 тисяч солдатів та 5 тисяч танків увійшли до Чехословаччини. Хоча чеський народ зустрів окупантів масовими мирними протестами, опір був швидко придушений, а реформатори відсторонені від влади. Дубчек був змушений відмовитися від своїх ідей, а його місце зайняли представники консервативного крила партії, які повернули країну до жорсткої радянської моделі управління.
Наслідки придушення «Празької весни» були серйозними. Події 1968 року на десятиліття пригальмували будь-які спроби реформ у соціалістичному таборі, укріпили авторитарний режим у Чехословаччині та поглибили розкол між Східною і Західною Європою. Утім, «Празька весна» залишила глибокий слід у світовій історії як символ боротьби за свободу і демократію під тиском тоталітарного режиму.
Ці події стали важливим уроком для наступних поколінь, нагадуючи про крихкість свободи та важливість захисту демократичних цінностей.
пропонуємо переглянути змістовне відео від You-Tube-каналу “Історія без міфів” https://www.youtube.com/@IstoriyaBezMifiv, присвячене подіям “Празької весни”.