Цей день в історії. 7 серпня

7 серпня 1932 року ЦВК та РНК СРСР прийняли постанову “Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації та зміцнення суспільної (соціалістичної) власності”, відому в народі як “Закон про п’ять колосків”. 

Постанова, надрукована в газеті “За соціалістичне постачання”

Цей закон став однією з найбільш репресивних ініціатив радянської влади у контексті колективізації та індустріалізації.
Введення закону пов’язане з причинами голоду, який охопив СРСР у 1932-1933 роках, особливо важкими були наслідки в Україні, Поволжі, Казахстані та на Північному Кавказі. Радянська влада прагнула забезпечити максимальне вилучення зерна для експорту та постачання міст, тому посилила контроль над сільським господарством.

Вилучення хлібу в селян на Херсонщині

Зміст закону полягав у жорстоких покараннях за найменшу крадіжку колгоспного чи державного майна. За збирання кількох колосків на полі, залишених після жнив, загрожували розстріл або, у кращому випадку, десятирічне ув’язнення. Закон стосувався не тільки дорослих, але й дітей, які часто намагалися зібрати колоски, аби врятуватися від голоду.
В Україні, яка постраждала від голоду найбільше, цей закон мав особливо трагічні наслідки. Українські селяни, будучи основною цільовою групою колективізації, зазнали масових репресій. Вилучення зерна, яке проводилось під суворим наглядом, призводило до того, що навіть мінімальні спроби забезпечити їжею родину каралися надзвичайно жорстоко.
Значення цього закону було двояким. З одного боку, він став символом жорстокості сталінського режиму та його репресивної політики щодо селянства. З іншого боку, він сприяв формуванню страху і покори серед населення, що полегшувало впровадження радянських економічних та соціальних політик.
Наслідки закону були катастрофічними. Під час його дії, за різними оцінками, засуджено було понад 200 тисяч осіб, з яких значна частина загинула. В Україні закон призвів до масової смертності серед селян, які залишилися без продовольства. Голодомор 1932-1933 років, який був спричинений поєднанням політики вилучення зерна та репресій, забрав життя мільйонів українців. Цей навмиснео організований голод спричинив демографічну кризу в сільських регіонах та руйнацію традиційного укладу життя.
“Закон про п’ять колосків” став яскравим прикладом того, як репресивні заходи держави можуть призвести до масових людських страждань. Він залишається одним з найтемніших епізодів в історії існування Радянського Союзу, нагадуючи про трагічні наслідки тоталітарного правління та його жорстоких методів, особливо в Україні, де його вплив був найбільш руйнівним. Голодомор, початок якого був узаконений цією постановою та іншими репресивними заходами, є однією з найтрагічніших сторінок в історії українського народу.
Пропонуємо переглянути відео від YouTube-каналу KozakUA@otaman2014

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *